Berend Johan Westerveld

Zutphenaar en 'De Beul van kamp Amersfoort'

[Dit is een website waarin wij melding maken van hen die eervol stierven door oorlogshandelingen. Echter vinden wij ook dat we  melding moeten maken van Zutphenaren die 'foute Hollanders' werden, of nog erger, pure misdadigers met bloed aan hun handen, zoals dit persoon.]

 

Berend Johan Westerveld (Zutphen23 augustus 1905) was een Nederlands SS-er en bewaker in het concentratiekamp van Amersfoort.

Berend Johan Westerveld was rijwielhersteller en rijwielstallinghouder van beroep in Zutphen.

Hij was getrouwd met een Duitse en had zich uit sympathie voor Adolf Hitler in 1941 aangesloten bij de Waffen-SS. Hij werd telefonist voor de SD en ging in juni 1943 in Kamp Amersfoort werken. Na de heropening van Kamp Amersfoort in mei 1943 nam het aantal Nederlanders onder het kamppersoneel toe. Daar heeft hij onder meer dienst gedaan als Blockführer. Hij stond bekend als de man van het 'pompen' en 'robben'.

Hij had een mislukte militaire loopbaan in Nederlands-Indië achter de rug en een leven dat zich kenmerkte door tegenslagen. Hij lag langdurig ziek in bed als gevolg van een apenbeet, kreeg een ernstige zenuwinstorting en kende twee gestrande huwelijken.

Begin 1941 meldde hij zich vrijwillig aan bij de Waffen-SS. Na een opleiding in Berlijn keerde hij terug naar Nederland en werkte voor de Sipo/SD in Arnhem en Enschede.

Westerveld, die opgeklommen was tot SS-Unterscharführer, werd in juni 1943 overgeplaatst naar Amersfoort. Hij was in de veronderstelling dat hij in het kamp als tweede man aan de slag ging.

Toen Westerveld aankwam in Amersfoort was Berg een paar dagen afwezig. Hij werd ontvangen door Kotalla. De twee kregen direct hooglopende ruzie. Volgens Westerveld, die hoger in rang was, stond de kleine Duitser hem geringschattend te woord omdat hij een Nederlander was.

Toen Berg twee dagen later terug was in het kamp en Westerveld zich bij hem meldde als plaatsvervangend commandant, kreeg hij nul op het rekest. Berg gaf hem te verstaan dat hij niet op een plaatsvervanger zat te wachten.

Westerveld werd aangesteld als Blockführer. Tot zijn ergernis bleef Kotalla zich ondertussen met goedkeuring van Berg als plaatsvervangend commandant gedragen. Bron: Josef Kotella

Na de oorlog bekende hij alles wat hem ten laste werd gelegd en werd hij in 1948 ter dood veroordeeld.

In 1950 werd in cassatie 18 jaar geëist. Andere bewakers die aanvankelijk ter dood werden veroordeeld waren onder meer Karl Peter BergJoseph Kotälla en Willem van der Neut. Van deze laatste drie werd alleen bij Berg de doodstraf ten uitvoer gebracht terwijl bij de andere twee de doodstraf werd omgezet in een gevangenisstraf.

Hij woonde in de Kolenstraat 16 a te Zutphen

Zie: Foto's van Westerveld

Zie: J.P. van der Bel

Zie: B.J. Westerveld

Zie: Gerhard te Winkel

Zie: Jan Hendrik van Lopik

Zie: Gevangenneming

Zie: Westerveld veroordeling 18 jaar

Zie: Nationaal Archief

Zie: Gelders Archief

Zie: De beul van Amersfoort. Biografie van Josef Kotella (Zoek document op 'Westerveld')

De exacte datum, locatie, etc. van zijn terechtstelling in 1948 is ons niet bekend. Mocht u ons hierover kunnen informeren, dan vernemen wij dat gaarne.


Geboren:
Geboorteland: Nederland

Geboorteplaats: Zutphen
Overleden:
Div.: 'De Beul van Kamp Amersfoort' en ooit rijwielhersteller op Station Zutphen